Toulky českou krajinou
Statistika
Kalendář
Novinky
kontakt
Přírodní zajímavosti
Jen 2 km vzdušnou čarou od Husovy kazatelny leží za Petrovicemi osamocený 320 cm vysoký a 5 metrů dlouhý balvan.. Vrškámen se pyšní dvěma nej: je největším volně ležícím balvanem na území středních Čech a zároveň leží v jednom z našich plošně nejmenších chráněných území (0,086 ha). Obě přírodní památky, Vrškámen i Husova kazatelna, jsou součástí naučné stezky Petrovicko, která je dlouhá 27 km .
Po starém židovském hřbitově v Praze je kolínský starý židovský hřbitov druhou nejvýznamnější památkou svého druhu v Čechách. Pohřbívalo se zde od poloviny 15. století a do roku 1887. , kdy byl otevřen nový hřbitov na Zálabí.
Na ploše hřbitova je více než 2500 náhrobků, nejstarší pochází z roku 1492.
Zhruba 11 metrová vyhlídková dřevěná věž byla otevřena v červnu 2010 v nově vybudovaném odpočinkovém areálu nedaleko hradní zříceniny Vrškamýk.
Nádherný výhled do krajiny nabízí 42 metrů vysoká ocelová telekomunikační věž z roku 1999. Vyhlídková plošina je ve výšce 25 metrů.
Největší viklan v ČR se nachází nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Je dlouhý 2,5 metrů a vysoký 2,7 m.
Jeho název Husova kazatelna dává tušit, že legendy o působení Jana Husa v tomto kraji mají reálný základ.
V nadmořské výšce 550 metrů na kopci Hodětín u Kuníčku je umístěna architektonicky originálně pojatá věž as atypickou konstrukcí. Celková výška stavby je 60 metrů, první vyhlídka je ve výšce 9,6 metrů, hlavní vyhlídka pak ve výšce 36,6 metrů. Zbytek stavby tvoří vysílače telefonních operátorů.
Pro jižní část Sedlčanska - Petrovicko - se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách nás provede naučná stezka. Celá trasa měří zhruba 27 km, ale stojí za to projít i jen malou část.
Čtyřicetiosmimetrová rozhledna byla postavena v roce 2003 na vrchu Drahoušek u Osečan. Vyhlídka v 32 metrech nabídne výhledy na Sedlčany, Vysoký Chlumec, Křečovice, Brdy...
V nádherném prostředí lesa a skal je nedaleko Sudoměře u Mšena nově napuštěna vodní nádrž.
Nádrž se dá celá obejít, ale pozor, je v soukromých rukách, je monitorována a každý prohřešek je pokutován. Je zde zákaz koupání, plavení koní, rybolov.
na okraji Dolního Krnska, na rozhraní s obcí Jizerní Vtelno stojí jeden z nejmohutnějších viaduktů v Čechách (délka 152 m, výška 27 m), postavený r. 1924 podle projektu Stanislava Bechyně na místě staršího kamenného železničního mostu.
Jedenáctimetrová železná vojenská strážní věž byla převezena ze Slánské hory u Slaného a v roce 2011 znovu postavena na severním okraji obce nad opuštěným opukovým lomem.
Tato zajímavá rozhledna stojí přímo u silnice a z osmimetrové výšky nabízí kruhový výhled např na Říp, Milešovku, Neratovice, Žižkovský vysílač, Kobyliský vrch, Brandýs nad Labem...
Rozhledna je oplocena a návštěvu lze domluvit přes mobil.
Nedaleko Rožmitálu, poblíž hranic Středočeského, plzeňského a jihočeského kraje se nachách vrch zvaný Třemšín. Ten byl významný pro český národ po mnoho staletí. Jiř v době prvního osídlení zde stávalo hradiště, následně zaniklo a na jeho místě vyrostl hrad.Zmínka o něm je z roku 1349, o dvěstě let později - 1528 vydal král Ferdinand I povolení k opravě pustého hradu. Ten ale nebyl nikdy opraven. Na přelomu 17. a 19. století se zde konaly poutní cesty, v téfo době vznikly dnešní romantické úpravy hradních prostor, takže vzhled hradu není původní. Pod hradem se nachází kaplička, v jádru hradu chátrající rozhledna, na cestě, cca 500 metrů pod vrcholem pak stávala kaple, dnes upravená na třemšínskou boudu. Zajímavé turistické místo které má co nabídnout.
Nedaleko Prahy směrem na Benešov se vedle hlavního tahu nachází památník s vyhlídkovou plošinou, postavený v roce 1931. Stojí na místě, kde se 29 září 1419 konalo velké husitské shromáždění. V dnešní době je stav památníku bohužel dosti žalostný, vyhlídková plošina je otevřená jen příležitostně a navíc z ní není skoro nic vidět.
Romantická zděná rozhleda ve tvaru věže s kaplí byla vystavěna v roce 1893 Klubem českých turistů na stejnojmenném vrchu nedaleko Berouna. Od té doby bohužel uplynulo mnoho let a místní stromy se vytáhly natolik, že rozhlednu s výškou 12 metrů přerostly téměř na všech místech. Zbývá již pouze jeden poslední výhled do dálky.
Rozhledna se nachází ve středu města Beroun na stejnojmenném kopci. Byla postavena v roce 1934 společně se stavbou vodojemu, kterému vlastně stojí na střeše. V roce 1990 byla v tak špatném stavu, že musela být uzavřená, po rekonstrukci v roce 1999 byla opět zpřístupněna veřejnosti.
Ocelový stožár telekomunikací o celkové výšce 45 metrů nabízí kruhový výhled z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů. Rozhledna se nachází na kopci Vlková nedaleko od obce Kamenice. Zajímavostí je, že na vrcholu kopce, cca 100 metrů od rozhledny je nepřístupná obora, ve které se nachází původní rozhledna Vlková.
Na Labi nad Mělníkem se nachází vodní dílo Obříství. To sestává z jezu s malou vodní elektrárnou a bočního ramene se zdymadlem.
Pokud chcete vidět jez, pohodlně se k němu dostanete z obce Obříství. Pokud však chcete vidět zdymadlo, musíte volit cestu z druhé strany. jednou alternativou je vyrazit od bývalého cukrovaru v Mělníku. Čeká vás 5 kilometrů po "polní cestě" okolo Labe. Nejprve uvidíte zrušený Hadík - bývalé zdymadlo s jezem. Pak na protilehlém břehu uvidíte zděnou stavbu s nápisem maják a nakonec dorazíte k vratům od objektu zdymadla. Stejnou cestou se pak vrátíte do výchozího bodu. Je to příjemná procházka například se psem či dětmi.
Autobusové nádraží jistě nepatří do přírodních zajímavostí. To by ale nesmělo být na Mělníku. Zastávky autobusu totiž odděluje tenký pruh zeleně s dvojicí chodníků od parku, který začíná jakýmsi vodním brouzdalištěm. To bylo při stavbě parku upraveno , doplněno lavičkami a dřevěným mostíkem. Zcela běžně se na něm nachází desítky divokých kachen. Co je ale raritou, je zde rozsáhlá kolonie nutrií, v minulosti zde byl dokonce bobr.
A tak vystoupíte z autobusu , ujdete pár kroků a můžete pozorovat tyto velké myši , jak vesele loudí od kolemjdoucích něco na zub.
Navštívíte-li město Mělník, jistě neminete kostel Sv.Petra a Pavla, zámek či Pražskou bránu.
Co ale 100% návštěvníků mine je starý židovský hřbitov. Důvody ? Neleží poblíž centra města, ale až daleko za tratí u cesty na Chloumek, je obestavěn za všech stran domy, takže ho není vidět a není do něj žádný vstup. Dá se do něj vůbec dostat ? Odpověď kupodivu zní ANO.
Pokud byste tedy hřbitov chtěli navštívit, musíte vstoupit do prodejny pekárny u Nováků a požádat o možnost vstupu. Jakmile obsluha zavře psy, pak Vás na hřbitov před provozovnu pustí . Toto nikde jinde nezažijete .
Malá vodní elektrárna je umístěna u pravého břehu Labe, od kterého je oddělena malým ostrovem. Před elektrárnou je předsazena plovoucí norná clona tvořená kovovými pontony a betonovým prahem ve dně vysokým 1,5 m. Před vtokem do turbínových kašen je manipulační lávka s jemnými česlemi. Po lávce pojíždí elektricky ovládaný hrabací stroj na čištění česlí. Vtoky do jednotlivých kašen lze uzavřít stavidly s elektromotorickým pohonem, případně i ručně. V elektrárně je instalováno pět turbín. Dvě Francisovy turbíny o hltnosti 20 m3/s a výkonu 320 kW, dvě Francisovy turbíny o hltnosti 12 m3/s a výkonu 256 kW a jedna Kaplanova turbína o hltnosti 12 m3/s a výkonu 178 kW. Vtokové otvory lze hradit proti dolní vodě fošnami. Jalová výpust je umístěna vlevo od vtoku do turbín v levé spodní části elektrárny.
Elektrárna je technickou památkou.
Až do roku 1951 stačila zásobovat elnergií celé město
Nedaleko obchodního domu Hvězda (nyní Billa) je v Benešově malý parčík a v něm zbytky starého židovského hřbitova. Byl založen někdy v 17. století, po roce 1980 byla většina náhrobních kamenů odvezena pryč a jen malá část skončila na novém židovském hřbitově. V parčíku je nyní kolem dvaceti náhrobních kamenů.
Rozhledna na Vrátenské Hoře byla postavena v rámci stavby telekomunikační věže. Ta je tříboká, zhruba do poloviny opláštěná, na vrcholku pláště je pak otevřená, zastřešená vyhlídka, která nabízí nádherné pohledy do okolí.
Přístupná je ze tří stran - od parkoviště pod rozhlednou (cca 500 m), po turistické značce z Nosálova, nebo po turistické značce z Housky.
Rozhledna se nachází nedaleko obce Kadlín a kupodivu je téměř na rovině. Přesto je z ní pěkný výhled. Vznikla v roce 2006 a je součástí místní naučné stezky, které, když vynechám cestu k rozhledně je asi nejkratší naučnou stezkou na našem území. Je volně přístupná prakticky celoročně.
U zámku Veltrusy je rozsáhlý zámecký park. Uprostřed je velká louka, obklopená stromořadím, které ukrývá spoustu zajímavých staveb, které kdysi sloužily pro pobavení panstva. Některé dnes již nejsou součástí parku a najdete je mimo jeho rajon. Celková trasa je dlouhá prý cca 6 kilometrů, ale rozhodně stojí za prohlédnutí.
Skalní komplex Pustý zámek je pozůstatkem skalního hrádku, kterému dnes rovněž říkáme Zakšín, podle nedaleké vsi.
Přesnou historii hradu neznáme. Obec byla založena v roce 1402. Zhruba ve stejné době jej zřejmě založil Václav Berka z Dubé, který se v dokumentech z roku 1404,1405 a 1420 tituluje jako pán ze Zakšína. Koncem 15 století již ale dřevěný hrad zřejmě zanikl, neboť již nemohl splnit požadavky jak na konfort, tak na pevnost.
Podle posledních průzkumů ale hrad vznikl na již dříve používané lokalitě, takže osídlení skal může být ještě starší.
Poznatky : krkolomný výstup do hbjektu hrádku stojí opravdu za to !
O tomto skalním útvaru existují pouze dohady, žádná písemná zmínka či archeologický nález není k dispozici.
Jednou teorií je, že zde stávalo již středověké hradiště, jehož byl Kostelíček středem.
Druhou verzí je, že se zde ukrývali protestanti po bitvě na Bílé Hoře.
Z průzkumu je patrné, že nad skalní místností, která zřejmě byla dokončena dřevěnou zástavbou a ze které byl prolomen východ na schody na vrchol plošiny, kdysi musel stávat dřevěný objekt, zřejmě s několika patry v různých výškových úrovních, jak je patrné ze zahloubení, které zřejmě sloužilo pro usazení trámnů.
Verzi hradiště zase nahrávají dodnes viditelné tesané schody na sousedním bloku. Jako skalní objekt je Kostelíček velmi pěkný.
Poznatky : poměrně lehce dostupné, a velmi zajímavé, doporučuji navštívit.